4. Anadolu Medya Ödülleri

 
AYD ÜYELERİYLE KÜLLİYE'DE

 
Gazeteler

 
Gerekli Linkler

 
Hava Durumu

 
Namaz Vakitleri

 
Uyuşturucu ile Mücadelede Medyanın Rolü' Sempozyumu

Elazığ'da 'Uyuşturucu ile mücadelede medyanın rolü' sempozyumuELAZIĞ - Elazığ'da 'Uyuşturucu ile Mücadelede Medyanın Rolü' sempozyumu düzenlendi.

Elazığ'da 'Uyuşturucu ile mücadelede medyanın rolü' sempozyumu

ELAZIĞ - Elazığ'da 'Uyuşturucu ile Mücadelede Medyanın Rolü' sempozyumu düzenlendi. 
İçişleri Bakanlığı ve Elazığ Valiliği desteğiyle Anadolu Yayıncılar Derneği koordinatörlüğünde, "Uyuşturucu ile Mücadelede Medyanın Rolü" sempozyumu düzenlendi. Otelde düzenlenen sempozyumda uyuşturucunun yaygın bir hale geldiğine dikkat çekilerek, yerel ve ulusal medyanın üzerine düşen sorumluluklarına değinildi. Dünyada uyuşturucu kullanımının 250 milyon olduğunu belirten AYD Dernek Başkanı Sinan Burhan, Türkiye'de de son dönemde uyuşturucu kullanımının çocuk yaşlara kadar indiğini bu nedenle böyle bir sempozyumu düzenlediklerini söyledi.Sinan Burhan özellikle Çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenliği ve geleceği ile ilgili konuların konuşulduğu bu önemli organizasyonda katkısı olan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. 
Cumhurbaşkanının çizdiği vizyon ve çerçevede, uyuşturucu ile mücadeleyi terörden farksız gördüklerini ve konseptlerini de ona göre belirlediklerini belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım,"İletişim, ilgi, data ve birçok çağın iç içe geçtiği çok katmanlı bir çağda yaşıyoruz. Burada iletişim aracı olarak medyanın rolü konu olarak seçilmesi fevkalade önemlidir. Fırat üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, uyuşturucuya başlamanın en önemli nedenlerinden birisi 'merak' yüzde 56 çıkmıştır. Uzmanlarca anlatılması dile getirilmesi çok önemli zira yanlış iletişim araçları tarafından veya yanlış bir terminolojiyle dile getirildiği zaman merak uyandıracaktır" dedi.
Geçen yılın ilk 9 ayına göre sadece esrar yakalamalarında yüzde 650'ye varan 6 kata aşkın bir artış olduğuna dikkat çeken Vali Kaldırım, "Genel konsept, ilimizde uyuşturucu ile mücadele de son 1 yılda örnek bir iş birliği içerisinde iyi mücadele ediyoruz. Burada bu tür yapıların suç organizasyonlarının belini kırdık. Zira Kokainde 3 kat bir artış var. Maalesef gençlerin ağına düştüğü extacy gibi haplı kullanımda da yakalanmalarda 2 katı bir artış var. Dolayısıyla bu mücadelenin ne kadar verimli ve isabetli yapıldığını ve birlikte hareket edildiğinde ne kadar başarılı olduğunu görmekteyiz. Geleneksel yöntemlerin yanında Deep wep dediğimiz kimsenin farkına varamadığı, anonim olan, kullanıcısının belli olmadığı ve kimin nerden girdiği belli olmayan alanın aslında buzdağının görünen alt kısmının çok farklı olduğunu görüyoruz" şeklinde konuştu.


Her şeyden önce iyi bir eğitimle toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade eden CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise"Türkiye'nin 81 ilinde, ekonomik krizin gerekçeleri ve çözümleri konuşulurken, Elazığ'da yaşamın diğer boyutundaki sorunlarla ilgilenmesi gerektiği konusunda böyle bir panelin yapılmasında mutluluk duyuyorum. Toplumdaki sorunların temelinde eğitim var. Tabi ki uyuşturucu kullanmanın gerekçeleri ve çözümleri vardır. Bununla mücadeledeki sosyolojik ve psikolojik boyutları vardır. Ama her şeyden önce iyi, sorumlu bir eğitimle toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir" diye kaydetti.
Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'da gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmanın en temel yolunun spor ve eğitim olduğunu kaydetti.
Sempozyuma, Vali Çetin Oktay Kaldırım, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Emniyet Müdürü Doğan Cangül, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Kudbettin Demirdağ, ATV Ankara Temszilcisi Şebnem Bursalı, A haber Koordinatörü Fatih Atik, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu Başkanı Süleyman Basa, İnternet Haber Ankara Temsilcisi Hatice Kübra Özdemir, Azerbaycan Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, Kanal Urfa Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toru, Altaş TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Deniz, Çay TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Yavuz Bakır,Kanal Fırat ve ELİKAD Başkanı Prof.Dr.Yasemin Açık, kurum müdürleri, STK Başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Tarih : 24.9.2018
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.